2014. - 2018. gadā Apbalvojuma naudas fondu nodrošina Borisa un Ināras Teterevu fonds
 

Cildināšanas ceremonijas norisi atbalsta:

              

Apbalvojuma "Laiks Ziedonim" 2017. gada laureāti

3. maijā, Imanta Ziedoņa dzimšanas dienā, Latgales vēstniecībā GORS, Rēzeknē, norisinājās ceturtā apbalvojuma „Laiks Ziedonim” laureātu cildināšanas ceremonija. Apbalvojuma laureāti (no kreisās) ir Kārlis Agris Gross, Laura Putāne, Laima Liepiņa, Jana Kolbina un Kristaps Rikāns. Foto: Margarita Germane. Informācija par laureātiem.
 
 
Sākusies pretendentu pieteikšana apbalvojumam "Laiks Ziedonim" 2017  
 
2017. gada 6. janvārī, Zvaigznes dienā, Imanta Ziedoņa fonds “Viegli” jau ceturto gadu izsludina pieteikšanos apbalvojumam “Laiks Ziedonim”. Apbalvojums nemainīgi tiks pasniegts piecās nominācijās: zinātnē, novadpētniecībā, bērniem un jauniešiem, tautsaimniecībā un par dzīvi literatūrā.  Pieteikšanās līdz 24. februārim mājas lapā www.laiksziedonim.lv.
 

Apbalvojuma "Laiks Ziedonim" 2016. gada laureāti

2016. gada 3. maijā, Imanta Ziedoņa dzimšanas dienā, Dzintaru koncertzālē, Jūrmalā norisinājās trešā apbalvojuma „Laiks Ziedonim” laureātu cildināšanas ceremonija. Apbalvojuma laureāti ir Rūjienas mākslas skolas direktors Jānis Galzons, LLU profesors un LU vadošais pētnieks Egils Stalidzāns, Siguldas novada jaunrades centra mehatronikas pulciņa iedvesmotājs Andris Jenerts, ZS Ķelmēni īpašnieks Juris Paulovičs un Rīgas Valsts 1.ģimnāzijas latviešu valodas un literatūras skolotāja Daiga Zirnīte.

Katrs laureāts saņēma tēlnieces Olgas Šilovas darināto Imanta Ziedoņa statueti un naudas balvu 3000 EUR apmērā, ko nodrošina mecenāti Boriss un Ināra Teterevi. „Izjūtam īpašu aizkustinājumu tādēļ, ka laureāti ir mūsu tautas izvirzītie cilvēki - viņu darbs ir pamanīts un novērtēts. Šī balva un mūsu fonda atbalsts ir cildinājums laureātu spējām un tieksmei vairot mūsu dzimtenes krāšņumu,” pauž mecenāte Ināra Tetereva. Foto: Klāvs Vasiļevskis.

Apbalvojuma Laiks Ziedonim 2016 laureāti

 

Apbalvojuma "Laiks Ziedonim" 2015. gada laureāti

2015. gada 3. maijā Vidzemes koncertzālē "Cēsis" cildināti apbalvojuma "Laiks Ziedonim" 2015.gada nominanti un laureāti, kuri izceļas ar jaunradi, izcilību, stāju, sūtību, veiksmi, degsmi un savpatību. Ikviens laureāts saņēmis 3000 Eiro naudas balvu, ko nodrošina Borisa un Ināras Teterevu fonds un tēlnieces Olgas Šilovas veidoto Imanta statueti. Visi nominanti saņēmuši cildinājuma rakstus un rotkaļa Jura Leitāna gatavotās nozīmītes. 

ZINĀTNE „TAUREŅU UZBRUKUMS“

Laureāts JURĢIS ŠĶILTERS - Latvijas Universitātes profesors, kognitīvo zinātņu pētnieks, kurš šai zinātnes jomai atvēris durvis arī Latvijā. Savos pētījumos viņš ir pievērsies valodai un tam, kā domājam, uztveram pasauli un sevi. Šobrīd viņa interešu lokā nonācis tas, kā latviešu valodā uztveram telpu.

Nominanti:

- Mārtiņš Boiko - aizrautīgs muzikologs, kurš sevī apvieno vairākus zinātniekus – antropologu, muzikologu, vēsturnieku. Viņa interešu lokā šobrīd nonākusi Latgales katoļu dziedājumu pētniecība.

- Harijs Tumans - harizmātisks vēsturnieks, kurš mūsdienu ikdienā spēj saskatīt antīko pasauli un senatnes pētījumos atrast pavedienus uz mūsdienās notiekošo. Viņš izgaismo vērtības, kas jau tūkstošiem gadu bijušas svarīgas ne vienai vien civilizācijai.

- Andris Ambainis – matemātiķis, kurš savu aso prātu un radošo izdomu  licis lietā, lai sapratu, ko kādudien spēs izskaitļot kvantu dators. Viņa degsmi nemazina tas, ka pats dators vēl nemaz nav radīts.

- Tālis Putniņš – jauns un talantīgs ekonomists, kurš  arī, esot Austrālijā, nezaudē saikni ar Latviju. Viņa degsme likta lietā, pētot ēnu ekonomiku.

- Kaspars Kalniņš – inženierzinātņu doktors, kurš savām zināšanām radis pielietojumu kosmosa tehnoloģiju izstrādē.  Viņš aizrautīgi realizē trakas idejas, kas iedvesmo un uzrunā ne vienu vien arī aiz Latvijas robežām.

 

DZĪVE LITERATŪRĀ “BIZE” 

Laureāte INESE ZANDERE rakstniece, kuras nozīme latviešu bērnu literatūrā nav novērtējama - viņa ir dzejniece, bērnu grāmatu apgāda "Liels un mazs" redaktore, libreta "Kartupeļu opera" autore un vēl, un vēl.

Nominanti:

- Ilze Sperga - jaunās paaudzes latgaliešu literāte, kuras valodas izjūta nākusi līdz ar pasaules sapratni no pašas bērnības. Grāmatas "Dzeiveiba" (2014) autore.

- Reinis Runcis – dzejas krājuma “elementi / 分身” (2014) autors. Grāmata izdota latviešu un japāņu valodā, ar japāņu mākslinieces Mami Nišijamas ilustrācijām.

- Inga Ābele – rakstniece, kultūrvēsturiskā romāna "Klūgu mūks" (2014) autore. Romānā Latgale kā svarīga Latvijas pastāvēšanas daļa un tās vienreizība pirmoreiz skatīta un ieraudzīta no Baltijas latvieša puses, ieraudzīta ar mīlestības un patiesas intereses pilnām acīm.

 

BĒRNI UN JAUNIEŠI “RABARBERS”

Laureāts - VALTERS DAKŠA, 17 gadus vecs Saldus 2.vidusskolas 11.klases skolēns un aizrautīgs grāmatu kolekcionārs, kura 5000 grāmatu kolekcija glabājas O. Kalpaka muzejā ‘’Airītes’’ un ir pieejama ikvienam muzeja apmeklētājam. Valtera sasniegums ir viņa patiesais patriotisms un latviskās kultūras izzināšana, tās vērtību novērtēšana. Viņš atšķiras no citiem jauniešiem ar padziļināto interesi par Latvijas vēsturi, tagadni, tās literatūru, kultūru un cilvēkiem, kas to rada.

Valters atzīst: „Skola var iemācīt cilvēkam mācīties, bet ne iemācīties būt par cilvēku. Tieši caur aktīvo ārpusskolas dzīvi un grāmatu meklēšanas piedzīvojumiem esmu iemācījies pārvarēt sevi, mācīties iet savu ceļu mērķtiecīgi, kā arī izprast pasauli un cilvēkus tajā nedaudz patiesāk. Mācies nebaidīties, jo bailes nogalina, uzdrīksties, jo uzdrīkstēšanās tās nogalina. Lai pasauli saprastu, mēs to sadalām milzum sīkās vienībās un, lai pēc tam to atkal apvienotu, ir jāpieliek lielas pūles.  Ar prātu tas ir neiespējami – vien ar dzīvotprieku’’.

Nominanti:

- Nils Jansons – (22 gadi) students un STRAUME inline skolas treneris, kurš popularizē ekstrēmo skrituļslidošanu jaunatnes vidū. Ir viens no dalībniekiem dokumentālajā filmā "Pazust Latgalē”.

- Andris Avotiņš - (25 gadi) aizrautīgs un iedvesmojošs pūču pētnieks, kurš mežā jūtas kā savā valstībā.

 

TAUTSAIMNIECĪBA "ZEMI ES MĀCOS"

Laureāts - ULDIS LEITERTS - uzņēmuma INFOGRAM dibinātājs. Infogr.am ir pasaulē vienkāršākā datu vizualizācijas aplikācija, kas ļauj katram bez dizaina un programmēšanas spējām radīt skaistas un interaktīvas infografikas. Produktu lieto vairāk nekā 2 miljoni žurnālistu, komunikācijas speciālistu un izglītības darbinieku visā pasaulē. Uzņēmums rada eksportspējīgu produktu ar augstu pievienoto vērtību. Uldim raksturīga nesavtīga aizraušanās ar uzņēmējdarbības vides attīstību Latvijā un pasaulē.

 

Nominanti:

- Kaspars Ādams – 29 gadus vecais jaunietis Kaspars ir spējis uzņemties neiedomājamu risku, pienākumus un atbildību, izveidodams līdz šim Baltijā nepieredzētu tirgus sastāvdaļu un tradīciju - Liellopu izsoļu namu. Izsoļu nams Kaspara vadībā ar savu darbību ir spējis četros gados būtiski attīstīt gaļas liellopu nozari Latvijā. 

- Toms Ērenpreiss - Toms izceļas ar savu stāju un sūtību - atjaunot senču zīmolu, radīt sendienu vērtībās balstītu jaunu produktu un veiksmīgi to eksportēt.

- Artūrs Tereško - viens no zāļu tēju ražošanas celmlaužiem Latvijā. Turpinot ğimenes tradīciju, viņš no nelielas tēju manufaktūras paša mājā ir izveidojis nopietnu ražotni, iedvesmojot arī citus ar savu piemēru un ne tikai.

 

NOVADPĒTNIECĪBA “KEDAS”

Laureāts - VARIS AUZIŅŠ - gandrīz izzudušas Vidzemes folkloras kapellu tradīcijas atjaunotājs, latviešu basa instrumenta BASĪTE un tās spēles pētnieks un jaundibinātājs.

Nominanti:

- Aldonis Baldiņš - Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja zelta cilvēks. Viņa spēles un rotaļlietas pazīst vai katrs bērns, kas ir bijis Brīvdabas muzejā. Baldiņš ir pētījis seno rotaļlietu vēsturi un izgatavošanas tehnoloģijas un šo iemaņu, spēlēties prasmi meistars ikdienā nodod jaunajai paaudzei.

- Starpnozaru mākslas grupa „Serde“ Aizputē - ar savu darbošanās degsmi un stingro stāju SERDE meklē būtisko un īpašo Latvijas tradicionālajā kultūrā un cilvēkos.

Pieteikšanās un kandidātu pieteikšana nākamajam apbalvojumam “Laiks Ziedonim” sāksies 2016.gada 6.janvārī www.laiksziedonim.lv.

----------------------------------------------------

Cildināšanas ceremonija 3.maijā aicina uz Cēsīm 

Imanta Ziedoņa fonds “Viegli” aicina uz apbalvojuma “Laiks Ziedonim” cildināšanas ceremoniju 3. maijā plkst. 19:00 Vidzemes koncertzālē “Cēsis”. Ceremonijā cildinās apbalvojuma nominantus un laureātus. Ceremonijā skanēs fragmenti no Imanta Kalniņa operas “Spēlēju, dancoju” fonda “Viegli” mūziķu izpildījumā. Biļetes pieejamas sākot ar 8. aprīli plkst.12:00 ekase.lv, Kino “Splendid Palace” Rīgā un Vidzemes koncertzāles “Cēsis” kasēs. 

Ceremonija būs iespēja skatītājiem piedzīvot Ziedoņa un Raiņa satikšanos mūzikā, jo tās mākslinieciskajā daļā skanēs epizodes no Imanta Kalniņa operas “Spēlēju, dancoju”, kurai Imants Ziedonis pēc Raiņa lugas motīviem veidojis libretu. Skaņdarbus kopā ar pavadošo sastāvu izpildīs fonda “Viegli” mūziķi: Renārs Kaupers, Jānis Holšteins-Upmanis, Māra Upmane-Holšteine, Raimonds Gusarevs, Jānis Strapcāns un koris “Balsis” Inta Teterovska vadībā. Pavadošajā sastāvā fonda “Viegli” draugi un atbalstītāji. Ceremonijas muzikālais vadītājs – Juris Vaivods.

Informācija medijiem šeit.

Noslēgusies pieteikšanās apbalvojumam "Laiks Ziedonim" 2015!

Ir sācies izvērtēšanas komisiju darbs, kas kulminēs 3.maijā, kad īpašā cildināšanas ceremonijā tiks paziņoti apbalvojuma nominanti un laureāti. Laureāti saņems tēlnieces Olgas Šilovas veidotu statueti un 3000,- Eiro naudas balvu, ko nodrošina Borisa un Ināras Teterevu fonds.

 

Sākusies pieteikšanās apbalvojumam "Laiks Ziedonim" 2015  

6.janvārī, Zvaigznes dienā, Imanta Ziedoņa fonds “Viegli” izsludina pieteikšanos apbalvojumam “Laiks Ziedonim”. Apbalvojums jau otro gadu tiks pasniegts piecās nominācijās: zinātnē, novadpētniecībā, bērniem un jauniešiem, tautsaimniecībā un literatūrā. Pieteikšanās līdz 13.februārim. 

Šogad bērnu un jauniešu nominācijā “Rabarbers” meklēsim jaunieti vecumā no 13-25 gadiem, literatūras nominācijā “Bize” sagaidām izdevēju pieteiktus autorus par konkrētiem, pēdējo divu gadu laikā izdotiem darbiem, un, visbeidzot, tautsaumniecības nominācijā “Zemi es mācos” šogad apbalvosim kādu mazo vai vidējo uzņēmumu, kas rada produktu vai pakalpojumu ar augstu pievienoto vērtību, spēj to eksportēt un pārsteidz ar savpatību. Zinātnes nominācijā "Taureņu uzbrukums" aicinām pieteikties aktīvus zinātniekus, tikmēr novadpētniecībā īpaši meklējam tos, kas izceļas ar jaunradi. Visās nominācijās tiek gaidīti pieteikumi arī no latviešu kopienām ārpus Latvijas, kuri aktīvi iesaistīti latvisko vērtību saglabāšanā svešumā.

Imanta Ziedoņa vērtības, kuras godināsim:

Izcilība, Degsme, Sūtība, Veiksme, Stāja, Savpatība

Apbalvojums "Laiks Ziedonim" 2015.gadā tiks pasniegts piecās nominācijās:

- Apbalvojums Zinātnē „Taureņu uzbrukums”
Nominācijā “Taureņu uzbrukums” apbalvojums tiks pasniegts zinātniekam, kas aktīvi nodarbojas ar pētniecību kādā no nozarēm, kur Latvijā tiek piešķirts doktora grāds.
Vizionāri: Rolands Lappuķe, Ivars Lācis, Sandra Kropa, Gustavs Strenga, Vjačeslavs Kaščejevs.

- Apbalvojums Novadpētniecībā  „Kedas”
Nominācijā „Kedas” apbalvos par aizrautīgu un radošu darbu lokālu teritoriju (novada, ciema, pagasta, pilsētas, tradīciju, utt.) un to kultūras tradīciju izpētē un attīstībā, tādējādi veicinot latviskumu un iesakņotību.
Vizionāri: Kārlis Kazāks, Rūta Jirgensone, Aldis Austers.

- Apbalvojums Tautsaimniecībā „Zemi es mācos”
Nominācijā „Zemi es mācos” apbalvojums 2015.gadā cildinās mazos un vidējos uzņēmumus, kas, izmantojot Latvijas resursu bagātību un daudzveidību, ražo produktus vai rada pakalpojumus ar augstu pievienoto vērtību un spēj tos eksportēt.
Vizionāri: Ēriks Hānbergs, Daina Bruņiniece, Baiba Mikāla, Aigars Rostovskis.

- Apbalvojums nominācijā Bērni un jaunieši “Rabarbers”
Nominācijā “Rabarbers” 2015.gadā tiks cildināts kāds jaunietis vai jauniete vecumā no 13 līdz 25 gadiem, kura dzīvē un darbībā izpaužas visas apbalvojuma vērtības.
Vizionāri: Jānis Šipkēvics Jr., Rūdolfs Mings, Ilga Reizniece, Līga Rudzīte, Renārs Zeltiņš.

- Apbalvojums nominācijā Dzīve literatūrā “Bize”
Nominācijā “Bize” 2015.gadā cildinās autorus par pēdējos divos gados izdotiem daiļliteratūras darbiem. Autorus pieteikt var darbu izdevējs.
Vizionāri: Māra Zālīte, Līga Blaua, Aivars Berķis, Aija Melle un Ieva Kolmane.

 
Pieteikties var indivīds vai cilvēku grupa, kas ar izciliem sasniegumiem darbojas attiecīgajā nozarē un atbilst Apbalvojuma vērtībām.

Apbalvojums tiks pasniegts Imanta Ziedoņa dzimšanas dienā 2015.gada 3.maijā cildināšanas ceremonijā “Laiks Ziedonim”.

Apbalvojuma "Laiks Ziedonim" naudas fondu atbalsta Borisa un Ināras Teterevu fonds. "Laiks Ziedonim 2015" atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds. Mediju partneri: Latvijas Televīzija, Latvijas Radio, ziņu portāls Delfi, žurnāls Ieva un draugiem.lv.