Kultūras pietura Rīgas sirdī

Kultūras pietura Rīgas sirdī

Imanta Ziedoņa fonda Viegli izglītības iniciatīva Ziedoņa klase atklāj vides objektu Z–pietura, kurā satiekas Latvijas kultūras kanona personības un viena otrai stāsta par savām savpatībām, izcilību un radošumu. Interaktīvo vides objektu iespējams apciemot Sporta 2 kvartālā Rīgā, Sporta ielā 2.

Z–pietura veidota autobusa pieturas stilistikā, kur autobusu maršrutu un laiku vietā atrodams špikeris ar interesantiem faktiem par Latvijas kultūras kanonistiem. Ziedoņa klase iepazīstina ar dažiem no faktiem, kuri iekļauti vides objektā Z–pietura:

- Kārlis Skalbe sarakstījis vienu no  visu laiku populārākajiem daiļdarbiem latviešu literatūrā – Kaķīša dzirnavas –, esot ieslodzījumā.

- Emīls Dārziņš devis savam dēlam Volfgangam vārdu par godu komponistam Volfgangam Amadejam Mocartam, kurš bija viņa vislielākā autoritāte mūzikā.

- Lūcija Garūta 1944. gadā kantātes Dievs, Tava zeme deg! pirmatskaņojumā piedalās arī pati, jo ērģelnieks bija saslimis.  

- Ansis Cīrulis 1918. gadā radījis grafiku pirmajai Latvijas Republikas pastmarkai ar saulīti.

Dzīves gājuma detaļas un personīga informācija apkopota par kopumā 35 Kultūras kanonā iekļautām personībām. Veidojot vides objektā iekļauto kanona personību apskatu, Ziedoņa klases komanda novērojusi, ka Kultūras kanonā lielākoties ierindoti vīriešu kārtas pārstāvji, ēnā atstājot vairākas izcilas Latvijas kultūrtelpas sievietes.

"Mūsu mērķis ar šo pieturvietu ir veicināt neapzināto mācīšanos – nemanot pastaigas laikā ir iespēja iemācīties ko jaunu. Mūsuprāt, mēs par maz zinām par kultūras personībām un vērtībām, tādēļ esam apkopojuši interesantus faktus, kuri, iespējams, šādā neierastā formā labāk iespiedīsies atmiņā," pauž Ziedoņa klases vadītāja Elizabete Pavlovska. Vides objekts Z–pietura no 5. oktobra brīvi pieejams ikvienam apmeklētājam jebkurā diennakts stundā radošajā Sporta 2 kvartālā, Sporta ielā 2, Rīgā.